Varrás receptek

Sapka és ujjatlan kesztyű varrása

Ebben a hidegben bizony mindenkinek szüksége van sapkára, persze nem mindenki szereti hordani. Na, de ha magunk készítjük??!! Varrjunk hát magunknak kötött vagy polár anyagból szuper sapkát és kesztyűt, amit aztán tigrismintás anyagból készített dísszel dobunk fel! Íme az elkészítése:

Nézzük a szabásmintát!

Sapka készítése

Hozzávalók: kötött vagy polár anyag (beáldozhatsz egy pulóvert is :)), gomb, tigrismintás anyag

A szabásminta szerint a két alaplapot színnel fordítva összevarrjuk


Ezután a két oldalvarrást egymásra tesszük és keresztben is 2db íves varrást (formázó) készítünk, mely 8cm hosszú legyen mind a két oldalon. A varrásszéleket eltisztázzuk, végül a kifordított sapkára elkészítjük a díszt.


Elkészítése:
Kiszabunk 12*5cm téglalapot a tigrismintás anyagból, amit aztán színre félbehajtva 0,5cm-re mindkét rövid oldalát kigépeljük.
Kifordítás után a vágott széleket összefogva behúzzuk cérnával, így egy virág formát kapunk majd.


Ezt a díszt a sapkán tetszőleges helyre felvarrjuk. Én az összehúzás eltakarására gombot varrtam fel pluszban dísznek.

 


Kesztyű virágos díszítéssel

Hozzávalók: kötött anyag, tigrismintás anyag, gombok (esetleg gyöngy)
Szabjunk ki a kezünk méretének megfelelő 2db téglalapot az anyagból, amit 2cm-es varrásszéllel lássunk el. Olyan hosszúra szabjuk, amilyen hosszú kesztyűt szeretnénk. Majd letisztázzuk az alkatrészeket.
Az ujjak hosszának megfelelő mélységben varrjuk össze az anyagot. Jelöljük be a hüvelykujj helyét. Ezt a részt 45 fokban felfelé levarrjuk. Azért volt egyébként szükség a 2cm-es varrásszélre, mert ez lesz a hüvelykujj hossza. Ugyanilyen varrást készítünk a másik gombostű alatt is. Majd ezután kivágjuk 1cm-re a varrásszélt és 45 foknál becsípjük az anyagot.

A kesztyű alját pedig felvarrjuk 2*1cm-es felhajtással.


A kesztyű díszítése ugyanúgy készül minta sapkáé.

Ezzel kész is vagyunk! Reméljük tetszett ez az ötletünk is!:)

Varrj magadnak vadító, tigrismintás estélyi táskát!

Ha már unod a hideg téli estéket és kimozdulnál otthonról…no, meg szomjazol a kultúrára, akkor bizony érdemes színházba, operába menni, ahol  most csodálatos darabok közül lehet választani a Marry Poppinstól az Operaház fantomjáig….Ideje tehát, hogy egy dögös kis színházi táskát varrjunk magunknak, amiben Te leszel az est fénypontja!:)

Hozzávalók: tigrismintás anyag, bőr, esetleg textilbőr, bélés, karton, tépőzár, csatt

Nézzük a szabásmintát, majd szabjuk is ki az alkatrészeket!

A szabásminta szerint a két teteje pántot félbehajtjuk. Az egyik felébe varrjuk bele a merevítőként funkcionáló kartont, mely 2cm-rel rövidebb és 1cm-rel keskenyebb legyen a bőr pántunknál. Körben millisen felvarrjuk. A lenti képen mutatom!

A kartonos oldalra (de a színére) varrjuk fel a tépőzárakat. Az egyik bőrpántra amelyiket „kinevezünk” az elejének csattot fogathatunk.


Most pedig elkészítjük a táska alsó részét is. Az alap anyagot és a bélést is ketté hajtjuk, színe felé. Az oldalát talpnyira kigépeljük.


Sarkait 2cm-esen háromszög alakban varrjuk le. Ez az apró „trükk” mélységet ad majd a táskának.


A két bőr felsőrészt a két rövidebb oldaluknál varrjuk össze.


Majd pedig a nem tépőzáras oldalhoz fogassuk oda az alap anyagot, és körben egymáshoz varrjuk őket. Majd pedig a tépőzáras oldalhoz varrjuk hozzá a bélést, nyílást hagyunk a kifordításnak, amit aztán kézi –rejtett- öltéssel varrjunk be.


Színére fordítva a táskát, a bőr pánt alatt összerögzítettem.

Jó munkát hozzá!

Mintás mobiltartó varrása

Szerettem volna egy csini kis mobiltartót. Volt farmer anyagom és maradt még egy kis kalocsai mintás anyagom is. Így “született” meg a következő kis tartó. Érdekessége, hogy a minta nem a farmer anyagra került rá, hanem alá, így olyan mintha egy kis ablakon kukucskálna ki. Ezzel a módszerrel egyébként neszeszert vagy akár farmertáskát is díszíthetsz! Íme az elkészítése!

Hozzávalók: farmer, mintás textil (itt kalocsai mintás anyag) zsinór, béléshez anyag

Kezdjük azzal a munkát, hogy kiszabunk a farmer anyagból 2 db 12*18 cm-es téglalapot, és szabjunk ki a bélés anyagából is 2db 12*18cm-es téglalapot.

Az előbb kiszabott 2db farmer lapunkra vágjunk tetszőleges nagyságú köröket. Ha csak a mobiltartó elejére szeretnél mintát, akkor elég csak az egyik lapra köröket vágni. Vágjuk ki a hímzett részből (vagy a mintás textilből) is a mintát, ami körben úgy 1cm-rel nagyobb legyen, mint a farmer alapon lévő kör.

Cikkcakkal varrjuk be a hímzett anyagot az alaprész alá (farmer), majd

a zsinór behúzók helyét fogjuk elkészíteni, ezért a mobiltartó tetejétől úgy 2cm-re hagyjunk egy 1cm-es lyukat. A zsinórt szín oldalról befűzzük (mind a két oldalon), és a szemben lévő varrásszélességhez rögzítjük. Így majd mind a két oldalról megtudjuk majd húzni.

Most pedig a bélést készítjük el. A nyílást színnel körbevarrjuk, persze hagyunk lyukat a kifordításnak.

Majd fogjuk a bélésünket és a farmer alapunkat és a tetejüknél fogva összevarrjuk.

Kifordítjuk és bevarrjuk a nyílást.

Végül elkészítjük a behúzóházat. A teteje szélét (a mobiltartó tetejétől úgy 1,5 cm-re) körbevarrjuk, vigyázva nehogy rávarrjunk a zsinórra. (Érdemes meghúzni a zsinórt, így egyből a teteje szélére húzódik)

Ezzel kész is vagyunk!

 

 

 

 

 

Egy kötött pulóverből-két új felső

A varrásban az a csodálatos, hogy nemcsak teljesen új dolgokat tudunk alkotni, de a ruhatárunkat is áttudjuk alakítani, némi fantáziával. Ezúttal egy egyszerű kötött pulóver került átalakításra, még pedig úgy, hogy egyszerűen ketté vágtam, a felső részéből -némi műszőrme díszítésével- egy csajos boleró lett, na de, hogy az alsó része se vesszen kárba a pulcsinak, gumi segítségével fűzőt varrtam. A fűzőt aztán egy ing vagy tunika felett viselhetjük, ami egyrészt szuperül melegíti a hátunkat, derekunkat, másrészt csini viselet!

 

Úgyhogy mottónk: Alakítsd át…mielőtt kidobnád!:)

Kezdjük a műszőrmés boleróval!

Hozzávalók: kötött pulóver, műszőrme (pl: kabátról)  bőr pánt, fém karika

A pulóvert vágjuk ketté úgy, hogy egy boleró méretet kapjunk, és vágjuk le a passzés nyakrészt is.

Ezt követően a pulóver nyaki részére és a kézelőre varrjuk rá a műszőrmét.

A bolerónk aljára felvarrjuk a nyakáról leszedett passzét, mégpedig félbehajtva 1cm-es varrásszéllel, majd letisztázzuk. Végül felrögzítjük még a bőr pántot a fém karikával.

Most pedig jöjjön a fűző készítése!

Hozzávalók: A kötött pulóver -mell alatti- alsó része, gumi

A pulóver vágott végére varrjuk fel a nyakáról leszedett passzés részt, ezután gumit varrunk bele.

A készre varrt fűzőt viselhetjük tehát ingek, tunikák felett. Persze össze is varrható egyikkel.

 

Varrjunk trendi táskát farmerből!

Imádjuk a táskákat! A farmertáska varrás egyébként az, amivel talán még azok is megpróbálkoznak akik -egyébként – nemigazán tudnak varrni. A legegyszerűbb módja ennek az, ha levágjuk a farmert szárait -mintha csak sortot szeretnénk kapni -majd pedig a derékrészbe cipzárt varrunk, az alját levarrjuk, a nadrág hosszából pedig vállpántot kanyarítunk. Ha viszont tudunk varrni, érdemes picit “komolyabb” táskát készíteni a farmerből. Csak beledobáljuk a dolgainkat, és már futhatunk is a dolgunkra. Na de mit szólsz ehhez?

Hozzávalók: farmer, vasalható matrica, csillámragasztó, bélés anyag, cipzár: 60cm-es és 18cm-es, ferdepánt

Nézzük a táska szabásmintáját és szabjuk is ki az alkatrészeket!

Ezen kívül kiszabunk még 2db 20cm*6cm széles zsebalátétet (lehet farmerból)

A táska elejére és hátlapjára tetszőleges elrendezésben felvasaljuk a mintáinkat, illetve a csillámragasztóval sablonon keresztül felvisszük a tetszőleges mintát. (A csillámragasztót hagyjuk 2 órát száradni, ezután folytatjuk a varrást.)


Hátsó zseb készítése:
A táska hátlapjára kerül majd a zseb, így hát erre a hátlapra a cipzárnak megfelelő hosszúságú vonalat húzunk. Majd vesszük a cipzár alátétet, aminek a fonák oldalának a közepére megrajzoljuk szintén ezt a vonalat. Majd pedig a vonaltól mindkét oldalra 0,5cm-re húzunk még két jelölést. Így egy téglalapunk lesz, aminek a két végére „ék” alakot jelölünk.
Az alátétet színnel helyezzük rá a hátlapon bejelölt vonalra, majd körbegépeljük. Ezután ék alakban felvágjuk, vigyázva ne hogy a varratot bevágjuk.


A felvágás után átfordítjuk a fonák oldalra az alátétet.


Fonák oldal felől alárakjuk a cipzárt és körben rátűzzük (talpnyira) a nyílásba. Ezután a fonák oldalon a felső zseblapot rávarrjuk a szegő felső szélére színt színnel.

Majd a zseblap egyik végét a szegőnk alsó széléhez varrjuk 1cm-re. A másik végét pedig a felvarrt felső zseblap szabad oldalához, ezután levarrjuk oldalt a zseblapot 1cm-es varrással. Ezzel elkészült a zseb.


Bevarrjuk a cipzárt a két pánt közé, színnel szemben, mind két oldalon. Ezután millisen letűzzük a varrást.


Következő feladat az oldalpánt és a cipzár pánt összevarrása.


Színnel összefordítjuk őket, 1cm-re összevarrjuk mind a két végét. Az egyik oldalnál kulcstartós karikát egy kis pánton is befogathatunk. (Persze ez el is maradhat)


Talpnyira letűzzük a két varrást


Következik az oldalak bevarrása. Mivel pedig ferdepánttal lesz eldolgozva, a fonákot a fonákkal fordítjuk össze.

A táska aljánál (a sarkoknál) sarkosan forduljunk majd a varrással.
Miután körben belevarrtuk mindkét oldalt, következik a ferdepántozás, ezzel szegjük el a táska oldalait.


Végül varrjuk össze a pántokat.(Szélességük 4cm, hosszuk szükség szerinti, a pántok 75 fokos szögben vágottak)


A táska előlapja felől varrjuk fel a pántokat és az oldalpántra hajtjuk vissza.


Készítsük el a vállpántokat, mindkét végén visszahajtjuk.


Majd pedig a táska elő- és hátlapjára felrögzítjük, majd felvarrjuk.


Bélelés következik: A bélésből kiszabott alkatrészeket összeállítjuk (megegyezik a táska összeállításával). Az alján hagyjunk nyílást a kifordítás végett.
A táska színoldalát fordítjuk a bélés színoldalával össze. A felvarrási vonal a cipzár felvarrási vonalával megegyezik. Így szegjük el a varrásszélt a cipzárnál.


Majd pedig tűzéssel lefogatjuk a varrásszélességet a cipzárnál. Végül pedig bevarrjuk a bélésen a nyílást.

Ezzel kész is vagyunk, és már birtokba is vehetjük az új táskánkat!

 

Elegáns táska varrása

Minden nőnek kell, hogy legyen hétköznapi táskája, de elegáns is, amit akár kivételes alkalmakkor hord. Most olyan táska elkészítését mutatom be képekben, mely kötött anyagból és kordból készült, az elejére pedig rózsa került dísznek.

Hozzávalók: kötött anyag (pulóver) kord anyag, fa rúd (hobby vagy barkács boltokban beszerezhető) bélés anyag, szalag (megerősítéshez)

Nézzük a szabásmintát, ami alapján szabjuk is ki a táska alkatrészeit!

A kötött anyagból ,kiszabott eleje és háta aljára kord anyagból sarokerősítőt varrjunk fel. Az ívnél 1cm-t behajtunk, majd pedig duplán letűzzük.


Ezt követően az elejét és hátát szembefordítjuk egymással , összevarrjuk az oldalát és az alját. A szabásmintán jelölt helyen kezdjük el a varrást. (Azokra a helyekre ahol csak a kötött anyag illeszkedik egymáshoz, érdemes rögzítő szalagot felvarrni, hogy ne nyúljon meg a kötött anyag a használat során.)


A bélés elkészítése a következő feladatunk! A bélés tetejéhez hozzávarrjuk a bezecünk alját 1cm-esen, színnel szembefordítva.


Majd pedig 2 cm-esen letűzzük a bélést.


Az egyik oldalra rávarrjuk a belső zsebet, ami egyébként egy kordnadrágról leszedett zseb is lehet.


Ezután a jelöléstől indulva összevarrjuk a bélésünk oldalát és az alját is. (Nyílást hagyunk a kifordítás miatt)


A kötött alapnál a sarkokat 3cm-esen, a varrásszéleket egymásnak fordítva én átvarrtam.


Ezután az alapot (tehát a kötött részt) és a bélést egymásba csúsztatjuk színt színnel.


A rúd helyét kihagyva 1cm-es varrásszéllel körben kigépeljük a táska felső részét


Amikor a táska oldalához érünk és fordulunk a varrással, a varrásszélesség legyen széthajtva, és a varrásszélességet a csúcsnál szűkítsük 3mm-re, így ugyanis nem fog húzni, és a kifordítás után is szépen kifekszik majd. , becsípéssel segíthetünk rajta.


Úgy szintén becsípkedjük a varrásszéleket, az eleje és a háta fogantyú ívénél is.


Kifordítás után elkészítjük a fogantyú ruháját is. (Kistirceljük a pántot majd kifordítjuk)


Az anyagon –ahová a rúd kerül – a varrásszéleket behajtjuk, majd kézzel rögzítjük le. Ezután bedugjuk a fa rudat a helyére . Én a táska elejére dísznek még egy kis rózsát is varrtam.

Szexi rózsás öv

Ez a trendi vastag -rózsával díszített -öv tökéletes kiegészítője lehet a ruhatáradnak. Hordható akár farmerhoz, de egy egyszerű szabású ruhát is díszíthet. Mutatom is az elkészítését!

Hozzávalók: bőr vagy textil bőr, 10cm széles gumi, 3-4db nagyméretű patent, gyöngy, szalag

Nézzük a szabásmintát, ami alapján szabjuk is ki a szirmokat!

Rózsa készítése

A szabásminta alapján látható, hogy három különböző méretű szirommal fogunk dolgozni. A szirmokat a lenti képen látható módon erős cérnára fűzzük fel (a szirmok aljától úgy 2mm-re). Először a 6db legkisebb méretűvel kezdjük (ugye ezt 2*), majd jön a 2*8db középméretű szirom, majd pedig a 2*8db nagy méretű szirom. A lényeg, hogy 6db virágunk legyen.

Ezt a 6db virágot fogjuk szépen elforgatva egymáshoz varrni kézzel. Mégpedig a közepüknél, az összehúzásnál, lentről felfelé, a felfűzés tövénél.

Miután összerögzítettük a virágokat, a rózsa aljára rávarrunk egy kör alakú anyagot bőrből, ezzel fogjuk ugyanis rögzíteni a rózsát az övhöz. (Közepénél varrjuk össze a rózsával, hogy a kör szélei szabadon legyenek)

Díszítésképpen szalagot fűztem fel, közepét gyönggyel díszítettem és ez került még a rózsa közepére.

Következik az öv készítése!

A széles gumiból szabjunk ki a derékbőségünknek megfelelő hosszúságot, pluszban azért hagyjunk rá átmenetnek 5cm-t. A gumi két végét bőrrel szegjük el.

Ahogy a lenti képen mutatom is, a bőrcsíkot a két végénél behajtjuk, rá a gumira. A bőrt először a gumi fonák oldalára varrjuk fel, és a színére gépeljük vissza. Elszegni, behajtani nem kell, mert a bőr nem foszlik. A bőr szélessége 4cm, a magassága megegyezik a gumi magasságával.

Most varrjuk fel a rózsát az övre, a szélétől úgy 4cm-re. A felvarrás a rózsa alján lévő körön keresztül történik, millisen.

Utolsó lépésként varrjuk fel a patentokat!

Ezzel el is készültünk egy trendi övvel!

 

Készítsünk divatos poncsót!

Nagyon divatos manapság poncsót hordani, viszont az elkészítése már kissé bonyolult, így sokan bele sem mernének kezdeni. Éppen ezért most három kötött pulcsiból készült poncsót mutatok be, melyet nem ördöngösség elkészíteni. Vágjunk is bele!:)

Hozzávalók: Három db kötött pulóver (lehetőleg kb egyforma vastagságúak legyenek)

A szabásminta alapján szabjuk is ki a pulcsikból a poncsó alkatrészeit!

Színnel szemben mind a három alkatrész eleje-közepét összevarrjuk. A sarkoknál csúcsosan forduljunk, hogy szépen kifeküdjön majd!

Következik a poncsó összeállítása, varrjuk egymáshoz a csíkokat. Letűzhetjük talpnyira, de le is tisztázhatjuk a varrásszélt.

Most pedig varrjuk össze az oldalát, illetve a vállrészt. Csúcsosan induljunk a varrással, miközben követjük a váll vonalát. Varrás közben arra figyeljünk, hogy ne csússzanak szét a csíkok. Én az aljára hasítékot is tettem, hogy a karom könnyebben mozoghasson.

Kész is vagyunk!

Kalocsai mintás ékszerek

Hódít a kalocsai minta! De nemcsak kis hazánkban, hiszen külföldi sztárok is szívesen viselnek ilyen motívummal díszített ruhákat. Gondoljunk csak Jenson Buttonra, aki kalocsai mintás overallban versenyzett a Forma 1 brazil nagydíján. Bár említhetném Nicole Kidmant is, akit egy csodaszép kalocsai mintás ruhában kaptak lencsevégre.

Itthon pedig hódítanak a kalocsai mintával díszített táskák, fürdőruhák, ékszerek…Apropó ékszerek! Ezúttal kalocsai mintás ékszerek készítését mutatom be. Nem tudsz hímezni? Sebaj!

 

Készítésük

Amire szükséged lesz: kalocsai mintás terítő (vagy párnahuzat), fülbevalóhoz kampó, karton (merevítésnek)

A terítőből vágd ki a neked tetsző motívumot. (Fülbevalónál két db-hoz 4 db motívum szükséges.) Majd kartonlapra tegyük a kivágott mintát, rajzoljuk körbe és vágjuk ki.

Két anyagdarab közé tegyük a kartondarabot (ez fogja merevíteni) majd varrjuk körbe. (Kézi öltéssel is dolgozhatunk)

 

Készítsünk ékszerszettet!

Hozzávalók: farmer, kalocsai mintás anyag, fém merevítő (hobby boltokban kapható) fülbevalókhoz 2db kampó, karton

Nyaklánc készítése:  Farmerből 2db félkört kivágunk. Ha tudsz hímezni akkor felrajzolod a tetszőleges mintát az egyik félkör színoldalára, és kihímzed. Ha nem, akkor az előzetesen terítőből kivágott hímzett részt felvarrod az anyagra.

Két anyagdarab közé kartont teszünk, mely körben kisebb legyen mint maga az anyag és  a medál felső szélét talpnyira összevarrjuk színt színre. Majd pedig visszahajtjuk a fonák oldalra, befűzzük a merevítőt és készre varrjuk. A medál szélét pelenkaöltéssel díszítettük.

Fülbevaló készítése: a farmerból 4db tetszőleges nagyságú kört kivágunk. 2db színoldalára felvarrjuk a hímzett részt. Fülbevalóként 2db anyagdarab közé kartont teszünk, mely körben kisebb legyen mint maga az anyag. Pelenkaöltéssel díszíthetjük részben vagy teljesen a fülbevalót. Beletesszük a kampót és kész is vagyunk.

 

Kék ékszerszett

Hozzávalók: farmer, hímzett rész, szalag a nyaklánchoz, fülbevalókhoz kampó

A medálhoz vágjunk ki a farmerból 2db 5*4cm-es téglalapot, a fülbevalóhoz pedig 4db 4*3cm-es téglalapot.

Kezdjük a medál készítésével: A felső medál közepéből vágjunk ki egy 4*3cm-es részt (olyan mintha ablakot vágnánk rá) A két farmer anyag közé tegyük be a hímzett részt, mely szélesebb legyen, mint maga az “ablak”, így olyan lesz a motívum, mintha kikukucskálna, nem pusztán csak rá van varrva az anyagra. Körben géppel lerögzítjük a széleket a végén pedig pelenkaöltéssel díszítjük körben. A fülbevaló készítése teljesen megegyezik a medál készítésével. Belehelyezzük a medálba a szalagot, a fülbevalókba a kampót és kész is vagyunk.

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!